Skip to content

Cross Country Results (M)

Date: 8/20
Event:  West Dual at VOA Park
School Placings–
1. West 15
2. Harrison 48
Winning Individual: Ryan Mason (West), 18:08
Top West Finishers–
Ryan Mason (18:08) 1st
Conner Cunningham (18:49) 2nd
Shawn Lienhardt (19:14) 3rd
Josh Oeters (19:29) 4th
Luke Johnston (19:30) 5th

Date: 8/24
Event: Lakota Fall Classic at VOA Park
School Placings–
1. Lakota East 25
2. West 31
3. Clarke Montessori 85
Winning Individual: David Jaeger (Lakota East) 16:57
Top West Finishers–
Ryan Mason (17:13) 2nd
Adam Smith (17:40) 5th
Conner Cunningham (17:37) 7th
Luke Johnston (18:03) 8th
Josh Oeters (18:03) 9th

Date:8/31
Event: Greenville Treaty City Invitational
School Placings (13 Schools Competed)–
1. LaSalle 70
2. Butler 81
3. Moeller 87
4. West 113
-Other GMC-
6. Princeton 159
Winning Individual: Jake Brumfield (Butler) 15:53
Top West Finishers–
Ryan Mason (17:33) 15th
Conner Cunningham (17:36) 18th
Adam Smith (17:51) 23rd
Josh Oeters (18:05) 28th
Luke Johnston (18:08) 29th

Date: 9/7
Event: Princeton Invitational
School Placings (15 Schools Competed)–
1. Oak Hills 48
2. Lakota East 49
3. West 86
4. Milford 117
5. Princeton 153
-Other GMC-
11. Hamilton 308
Winning Individual: Ben Call (Lakota East) 16:34
Top West Finishers–
Ryan Mason (17:42) 11th
Conner Cunningham (18:00) 14th
Adam Smith (18:09) 17th
Luke Johnston (18:28) 21st
Josh Oeters (18:29) 23rd

Date: 9/14
Event: Alliance Invitational, Clayton O.
School Placings ( 24 Schools Competed)–
1. Centerville 65
2. Carroll 161
3. Troy 170
4. Oak Hills 182
-Other GMC-
7. Lakota East 210
12. West 265
Winning Individual: Jake Brumfield (Butler) 15:41
Top West Finishers–
Conner Cunningham (17:03) 39th/40th
Ryan Mason (17:13) 48th/50th
Adam Smith (17:17) 52nd/54th
Luke Johnston (17:25) 61st/64th
Josh Oeters (17:31) 65th/68th

Date: 9/21
Event: Harrison Invitational
School Placings (12 Schools Competed)–
1. West 50
2. Anderson 75
3. Milford 82
4. St. Xavier
5. Mt. Healthy 115
6. Lakota East 146
7. …
Winning Invidual: Nick Stone (Anderson) 16:41
Top West Finishers–
Ryan Mason (17:15) 7th
Conner Cunningham (17:20) 8th
Luke Johnston (17:30) 10th
Adam Smith (17:31) 12th
Josh Oeters (17:32) 13th

Date: 9/24
Event: Kings Invitational
School Placings: (9 Schools Competed)–
1. Kings 30
2. Fairfield 69
3. West 73
4. Sycamore 92
5. Indian Hill 121
6. Anderson 169
7. Princeton 199
8. …
Winning Individual: Zach Birdstall (Fairfield) 16:44
Top West Finishers–
Ryan Mason (17:27) 6th
Conner Cunningham (17:38) 7th
David Lau (17:52) 18th
Josh Oeters (17:54) 20th
Adam Smith (17:55) 22nd

Date: 9/28
Event: Fairmont Invitational
School Placings (17 Schools/18 Teams Competed)–
1. Kings 59
2. Elder 78
3. Summit Country Day 93
4. Fairfield 129
5. Beavercreek 147
— Other GMC–
8. West 190
13. Middletown 407
16. Hamilton 440
Winning Individual: Andrew Lake (Kings) 16:08
Top West Finishers–
Conner Cunningham (17:13) 19th/19th
Luke Johnston (17:40) 41st/42nd
Ryan Mason (17:41) 42nd/43rd
Josh Oeters (17:41) 43rd/44th
Adam Smith (17:42) 45th/46th

Date: 10/12
Event: Greater Miami Conference Championship at VOA Park
School Placings–
1. Mason 26
2. Sycamore 77
3. Lakota East 108
4. Oak Hills 114
5. Colerain 125
6. Fairfield 144
7. West 173
8. Princeton 209
9. Middletown 247
10. Hamilton 286
Winning Individual: Nick Grisner (Mason) 15:48
Top West Finishers–
Conner Cunningham (17:08) 23rd
Adam Smith (17:25) 32nd
Ryan Mason (17:40) 37th
Josh Oeters (17:42) 40th
Luke Johnston (17:44) 41st

86th Ohio (OHSAA) State Meet
180 Division 1 Teams Competing

Date  10/19
Event: Cincinnati District, Race B
School Placings (14 Schools Competed, top 4 advance)–
1. Mason 27
2. Kings 66
3. Elder 67
4. West 156
5. Moeller 168
6. …
Winning Individual: Nick Grisner (Mason) 15:48
Top West Finishers–
Conner Cunningham (16:59) 19th
Adam Smith (17:16) 27th
Ryan Mason (17:26) 31st
Luke Johnston (17:39) 37th
Josh Oeters (17:42) 42nd

Date 10/26
Event: Southwest Ohio District at Troy
Team Placings (16 Teams Competing, Top 4 advance)–
1. St. Xavier 38
2. Mason 61
3. Centerville 110
4. Beavercreek 175
5. …
13. West 352
Winning Individual: Michael Hall (St. Xavier) 15:29
Top West Finishers–
Conner Cunningham (17:10) 55th/65th
Ryan Mason (17:27) 69th/80th
Adam Smith (17:29) 71st/82nd
Luke Johnston (17:35) 76th/88th
David Lau (17:48) 81st/94th

 

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    RT @LakotaDistrict Thanks Lakota community for helping pick our new hashtag. Excited to see all your proud Lakota moments tagged… twitter.com/i/web/status/8…

    About a minute ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS