Skip to content

Archives/Records

277 Reads

0 Comments

Season Summaries
Season W/L* GMC Place City Rank** Sectional Place District Place State Place
1997 6-7 7 11 6
1998 13-1 2 5 3 3 9th
1999 12-2 1 1 1 3 T4th
2000 15-1 1 1 1 1 State Champs
2001 11-3 1 3 3 7
2002 10-2 1 1 2 4
2003 5-5 3 5 3 7
2004 7-4 2 6
2005 1-9 6 6
2006 2-5 6 8
2007 7-3 5 8 3 8
2008 5-4 3 7 2 10
2009  5-2  1  3  3 8  –
2010 4-6 3 4  2  4  –
2011  2-3  4  –  4  9  –
2012 2-7 2 7 6  –
2013 8-5 6 8 5  –
2014 7-5 4 12 8  –
2015 5-9 7 11 9
2016 9-9 5 12 10
* Won/Lost record in head to head matches, i.e. dual, tri, and quad matches
** Cincinnati Enquirer coaches poll
Jack Buhi coached from 1997-2001
Chris Conway coached from 2002-present
Individual Records 
Low Scores
Record Score
Player
Date
Notes
Low 9(in 9 hole events only) 34 Kenton Hobbs 9/12/00 Par – 36
Course – Weatherwax, Meadows 9
Event – Dual Match
Opponent – Middletown
Place – Medalist
34 Matt Cushman 9/14/00 Par – 36
Course – Hamilton Elks, Red 9
Event – Tri Match
Opponents – St. Xavier, Sycamore
Place – Medalist
34 Ryan Heinly 9/15/04 Par – 36
Course – Beckett Ridge, Front 9
Event – Dual Match
Opponent – Elder
Place – Medalist
34 Korey Ward 8/27/09 Par – 36
Course – Four Bridges, Front 9
Event – Lakota East Quad
Opponents: Lakota East, Mason, Middletown
Place – Medalist
8/14/10 Par – 36
Course – Blue Ash G.C., Front 9
Event – Sycamore Invitational
Opponents: Field of 18 schools (90 players)
Place – Medalist
9/8/10 Par – 36
Course – Glenview G.C., East 9
Event – Dual match
Opponent: Sycamore
Place – Medalist
9/13/10 Par – 36
Course – Hyde Park C.C., Front 9
Event – Dual match
Opponent: St. Xavier
Place – Medalist
Low 18 64 (30,34) Korey Ward 8/16/09 Par – 72 (36,36)
Course – Shaker Run, Lakeside & Meadows nines
Event – Lebanon Invitational
Opponents -16 teams
Place – Medalist out of 96 competitors
Low 36 137 (69,68) Korey Ward 9/23/09 & 9/24/09 Par – 72
Course – Weatherwax G.C., Higlands & Woodside 9’s
Event – GMC Tournament (30th annual)  Set new scoring record.
Place – Medalist in a field of 54 competitors
Low Season Avg. 35.76 Korey Ward 2010 Average based on 25*  equivalent nine hole rounds. Average relative to par -0.12.     * 25 nines plus a 2 hole playoff
Low Career Avg. 36.51 Korey Ward 2007-10 Average  based on 129  equivalent nine hole rounds. Average relative to par +0.76

*

Team Records
Low 9-Hole Score
Score Team Date Notes
146 34- Matt Cushman
35- Roddy Stieger
38- Kevin Buhrlage
39- Kenton Hobbs
39- Brent Hubert
9/14/00 Course – Hamilton Elks, red nine
Par – 36
Event – Tri-match (won both matches)
Opponent – St Xavier, Sycamore
Format – Best 4 of 6 medal play
Low 18-Hole Score
Score Team Date Notes
298 73- Roddy Stieger
73- Ryan Williams
76- Kenton Hobbs
76- Matt Cushman
10/5/00 Course – Glenview, West & South 9’s
Par – 72
Event (Place)- Sectional Tournament (1st)
Format – Best 4 of 5 medal play
298 70- Kyle Ward
75- Ryan Williams
76- Mark Senne
77- Drew Frey
77- Sean Pramuk
8/15/01 Course – Glenview, West & South 9’s
Par – 72
Event (Place)- Princeton Invitational (1st)
Format – best 4 of 6 medal play
298 73- Scott Watkins
74- Mark Senne
75- Sean Pramuk
76- Kyle Ward
8/24/02 Course – Indian Ridge G.C.
Par – 72
Event (Place) – Big Blue Invitational (1st*)
Format – best 4 of 6 medal play
*Drew Frey shot 77 to win tournament by 5th man tie breaker rule
Low 36-Hole Score
Score Team Date Notes
607 74,77- Kyle Ward
77,76- Mark Senne
72,– – Scott Watkins
76,– – Drew Frey
–,77 – Sean Pramuk
–,78 – Alex Hampton
9/19/02, 9/20/02 Course – Hueston Woods
Par – 72
Event (Place)- GMC Tournament (1st**)
Format – Best 4 of 6 medal play each day
**Also GMC tournament scoring record until broken in 2008.
Low Season Average (9-Hole Equivalent)
Avg Team Contributors Notes
153.45* 2002
Kyle Ward Alex Hampton
Scott Watkins Brian Placko
Sean Pramuk Ryan Heinly
Mark Senne Drew Frey
*The number of equivalent nine hole rounds used in computing this 2002 record was 31. Average over par- 10.09

 

Par & Sub Par 18 Hole Rounds
Name Total No. of Par and Sub Par Rounds Low Round Score Course Event Years
Korey Ward 26 64 (-8) Shaker Run, Lakeside/Meadows 2009 Lebanon Invitational 2007-10
Kenton Hobbs 3 69 (-3)
69 (-3)
Yankee Trace G.C.
Hueston Woods G.C.
Centerville Quad
GMC Tournament
all 2000
Alex Hampton 3 71 (-1)
71 (-1)
69 (-1)
Glenview, West/South
Beckett Ridge C.C.
Fairfield G.C.
Princeton Invitational
Kings Invitational
Fairfield Invitational
all 2003
Jason Hotaling 1 70 (-2) Yankee Trace G.C. Centerville Quad 1998
Kyle Ward 1  70 (-2) Glenview, West/South Princeton Invitational 2001
Brent Hubert 1 71 (-1) Glenview, West/South Princeton Invitational 2000
Jared Schroeder 1  71 (-1) Weatherwax, Woodside/Highlands Hadley Invitational 2010
Marshall Stretch 1 71 (-1) Glenview, East/South Sectional Tournament 2012
Scott Watkins 1 72 (E) Hueston Woods G.C. GMC Tournament 2002
Mark Senne 1 72 (E) Beckett Ridge C.C. Kings Invitational 2003
Ross Johnson 1 72 (E) Shaker Run, Lakeside/Meadows Lebanon Invitational 2008

 

 

Top 10 Lakota West State Tournament Scores

Rank

Score

Player

Season
 1. 148  Korey Ward 2010
2. 151 Korey Ward 2008
3. 152 Kenton Hobbs 2000
4. 158 Jason Hotaling 1998
5. 158 Brent Hubert 2000
6. 160 Matt Cushman 2000
7. 161 Kenton Hobbs 1999
8. 162 Roddy Steiger 2000
9. 165 Brent Hubert 1999
10. 166 Jason Hotaling 1997
Top 10 Lakota West State Tournament Finishers
Rank Place
(72 competing)
Player Season
1. 1 Korey Ward 2008
1. 1 Korey Ward 2009
3. T2 Kenton Hobbs 2000
4. T3 Korey Ward 2010
5. T5 Kenton Hobbs 1999
6. 10 Jason Hotaling 1998
7. 11 Brent Hubert 2000
8. T14 Brent Hubert 1999
9. T16 Matt Cushman 2000
10. T23 Roddy Steiger 2000

 

All GMC
Season Name Achievement
1997 Jason Hotaling Honorable Mention
1998 Jason Hotaling
Kevin Buhrlage
Kris Hobbs
First Team
Second Team
Second Team
1999 Kenton Hobbs
Roddy Steiger
Brent Hubert
Kevin Buhrlage
Jack Buhi
Second Team
Second Team
Second Team
Honorable Mention
Coach of the Year
2000 Kenton Hobbs (1st)
Matt Cushman
Ryan Williams
Kevin Buhrlage
Jack Buhi
First Team (GMC Medalist)
First Team
Second Team
Second Team
Coach of the Year
2001 Kyle Ward (1st)
Mark Senne
Jack Buhi
First Team (Player of the Year)
First Team
Coach of the Year
2002 Kyle Ward (2nd)
Mark Senne
Scott Watkins
Drew Frey
Sean Pramuk
Chris Conway
First Team
First Team
Second Team
Second Team
Second Team
Coach of the Year
2003 Alex Hampton (3rd)
Mark Senne (T4th)
Ryan Heinly (T15th)
First Team
First Team
Second Team
2004 Ryan Heinly(4th)
John McQueen(13th)
Michael Lanhan(16th)
First Team
Second Team
Second Team
2005 John McQueen(T13th) Second Team
2007 Korey Ward (T2nd) First Team
2008 Korey Ward (1st) First Team (Player of the Year)
2009 Korey Ward (1st)
Marshall Stretch (T10th)
Mark Leslie (T21st)
Chris Conway
First Team (Player of the Year)
First Team
Second Team
Coach of the Year
2010 Korey Ward (1st)
Mark Leslie (T16th)
Eric Steffey (T16th)
Marshall Stretch (T20th)
First Team (Player of Year)
Second Team
Second Team
Second Team
2011 Marshall Stretch (T8th)
Eric Steffey (T14th)
Jeff Wray (T14th)

First Team
Second Team
Second Team

2012 Marshall Stretch (1st)
Jeff Wray (7th)
James Gately (T19th)
Andres Martinez (T24th)
First Team (Player of Year)
First Team
Second Team
Second Team
2013 Connor Brown (T18th)
Tommy Tran (T18th)
Chase Martini (T21st)
Second Team
Second Team
Second Team
2014  Tommy Tran (T21st) Second Team
2015  No Qualifiers
2016 Justin Beerens (T9rd)
Jack Larson (23rd)
First Team
Second Team
All GMC Selection Process Note: Players are named to the All GMC teams based on their finish in the GMC tournament.
Distribution of honors —
1997-2000 ….. 5 First Team …. 5 Second Team …. 5 Honorable Mention
2001-2008 ….. 9 First Team …. 8 Second Team
2009-       …..12 First Team …. 12 Second Team (including ties)
In addition to being on the first team, the tournament medalist also recieves the conference Player Of The Year Award. The Coach of the Year is selected by a vote of the conference coaches.

 

All State
Season Name Achievement
1998 Jason Hotaling Second Team (10th)
1999 Kenton Hobbs
Brent Hubert
First Team (T5th)
Second Team (T14th)
2000 Kenton Hobbs
Brent Hubert
First Team (T2nd)
Second Team (11th)
2008 Korey Ward First Team (State Champion)
2009 Korey Ward First Team (State Champion)
2010 Korey Ward First Team (T3rd)
The top 14 finishers in the state tournament are accorded all state honors. The top seven are selected to the first team and the next seven to the second team.
  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Article: Lakota West Boys Volleyball Game Tonight Moved to Lakota West Freshman School westfirebirds.com/2017/04/25/… pic.twitter.com/snov0o5rBZ

    About 5 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS