Skip to content

Archives/Records

706 Reads

0 Comments

Girls Season Summaries
Year GMC Standing District Place Regional Place State Place Coach
1998
9
u/a
C. Myers
1999
7
T6 of 18
u/a
C. Myers
2000
7
3 of 18
T12 of 49
u/a
C. Myers
2001
4
3 of 19
22 of 47
T65 of u/a
C. Myers
2002
9
u/a
T35 of 45
C. Myers
2003
7
9 of 19
T39 of 40
C. Myers
2004
9
10 of 17
C. Myers
2005
5
5 of 18
17 of 43
29 of 116
C. Myers
2006
6
9 of 16
T23 of 50
T22 of 124
C. Myers
2007
7
10 of 17
T27 of 45+
T36 of 107
C. Myers
2008
9
10 of 18
T44 of 44+
C. Myers
2009
8
8 of 18
28 of 54
C. Myers
2010
6
T6 of 18
T27 of 41+
 C. Myers
2011  10  13 of 18  T36 of 52  —  C. Myers
2012  10 12 of 17 T31 of 48  C. Myers
2013 6 9 of 17 T34 of 46  — Larry Cox
2014 2 6 of 17 15 of 51 T78 of 109 Larry Cox
2015 2 1 of 17 6 of 50 T18 of 104 Larry Cox
2016 2 1 of 17 7 of 52 T56 of 107 Larry Cox
2017 4 3 of 16 29 of 41+ Larry Cox
u/a = unavailable
— =No team members advanced to State level
Head Coaches: Craig Myers, 1998-2012 (15 seasons),Larry Cox, 2013-present

 

Girls Track and Field Records
Event
Athlete
Time/Distance Year Meet/Place
100m Dash
Anna Szolwinski
12.36
2015
Rod  Russel Invit./ 2nd
100m Hurdles  (33″)
Sydney Hill
14.24*
2015
State/ prelims
200m Dash
Anna Szolwinski
25.72
2015
Districts/3rd
300m Hurdles  (30″)
Sydney Hill
43.99*
2015
Regional/1st
400m Run
Megan Mathie
59.34
1999
District/2rd
400m Relay
Anna Szolwinski
Danielle Turner
Maya Andrews
Simone Henderson
49.21
2016
Regional/ 4th
800m Run
Kaley Connelly
2:14.50
2005
State/5th
800m Relay
Anna Szolwinski
Danielle Turner
Maya Andrews
Simone Henderson
1:41.32*
2016
State/ 7th
1600m Run
Amanda Burger
4:58.81
2007
GMC Championship/ 2nd
1600m Relay
Kelly Bloemer
Jody Rice
Victoria Woo
Megan Mathie
4:03.97
2000
Regional/ 7th
3200m Run
Amanda Burger
10:40.50*
2007
District/ 2nd
3200m Relay
Meredith Elstun
Hannah Riesenberg
Lexi Iles
Kylie Marshall
9:35.94
2016
GMC Championship/ 2nd
Shot (4 Kilogram)
Logan Porter
38′  7.25″
2016
Turpin Invit./ 1st
Discus (1 Kilogram)
Megan Gruber
106′  7″
2005
Lockland Relays, Lockland/ 1st
Long Jump
Sarah Jones
17′  0.75″
2017
District/  3rd
High Jump
Hannah Womack
5′  4”
2011
Viking Invitational, Princeton, 1st
Pole Vault
Devon Brandenstein
11′  0″ *
2006
State/6th
last updated 6/04/2017
* Also the Lakota School District record
OHSAA Meet Progression– District to Regional to State

 

Girls GMC Individual Champions
Year
Athlete
Event
2001
Kelly Bloemer
100 Hurdles
2003
Chanel Long
Hope Spencer
Carolyn Votaw
Veronica Smith
400 Relay
400 Relay
400 Relay
400 Relay
2005
Kaley Connelly
Kaley Connelly
Amanda Burger
800 Run
1600 Run
3200 Run
2007
Amanda Burger*
Lauren Dalea
3200 Run
High Jump (1st place tie)
2014
Sydney Hill 100 Hurdles
2015
Sydney Hill
Sydney Hill
Sydney Hill
Anna Szolinski
Anna Szolinski
Sydney Hill
Maya Andrews
Simone Henderson
Larry Cox
 Athlete of Meet, Track
100 Hurdles
300 Hurdles
100 Dash
400 & 800 Relay
400 & 800 Relay
400 & 800 Relay
400 & 800 Relay
Girls Coach of the Year
2016
Anna Szolwinski
Danielle Turner
Maya Andrews
Simone Henderson
800 Relay
800 Relay
800 Relay
800 Relay
2017
None
* set new meet record
Girls OHSAA Meets (Regional and State Qualifiers)
Year
Athlete
Event
District
Regional
State
1998
Jody Rice
300 H.
3rd
1999
Megan Mathie
Jody Rice
Jody Rice
Kelly Bloemer
Shawna Reshard
Megan Mathie
Sarah McDaniel
Kelly Bloemer
400 Run
100 H.
300 H.
300 H.
800 Rel.


2nd
3rd
3rd
4th
4th









2000
Jody Rice
Kelly Bloemer
Johanna Haller
Kelly Bloemer
Megan Mathie
Jody Rice
Victoria Woo
Shawna Reshard
Megan Matie
Kelly Bloemer
Johanna Haller
Kelly Bloemer
300 H.
100 H.
100 D.
1600 Rel.



800 Rel.



300 H.
2nd
1st
1st

1st



3rd



4th

3rd
5th

7th







6th

14th*
2001
Megan Mathie
Kelly Bloemer
Victoria Woo
Jody Rice
Megan Mathie
Kelly Bloemer
Shawna Reshard
Jody Rice
Johanna Haller
Shawna Reshard
Jody Rice
Megan Mathie
Kelly Bloemer
400 Run
400 Rel.



300 H.
200 Run
H. J.
800 Rel.



100 H.
3rd
1st



2nd
3rd
3rd
3rd



4th
4th
7th










8th

14th*

2002
Kelly Bloemer
Megan Mathie
Kelly Bloemer
300 H.
400 Run
100 H.
3rd
3rd
4th
6th

2003
Meghan Conelly
Channel Long
Hope Spencer
Carolyn Votaw
Veronica Smith
800 Run
400 Rel.


4th
2nd


8th
DQ


2004
No Regional Qualifiers
2005
Kaley Connelly
Kaley Connelly
Dev. Brandenstein
Katie Ostendorf
Lizzie Van Vactor
Veronica Smith
Veronica Smith
Amanda Burger
Lizzie Van Vactor
Kaley Connelly
1600 R.
800 R.
400 Rel.



1600 Rel.


1st
2nd
3rd



4th


2nd
3rd







4th
5th

2006
Dev. Brandenstein
Amanda Burger
Lauren Dalea
Devon Brandenstein
P.V.
3200 R.
H. J.
100 H.
2nd
3rd
1st
4th
4th
2nd

6th
4th
2007
Amanda Burger
Lauren Dalea
Jessica Fields
Jenny Malik
Samantha Burger
Amanda Burger
3200 R.
H. J.
3200 Rel.


2nd
4th
4th


2nd




3rd
2008
Cortney Hill
Samantha Burger
Kim Bethea
Jessica Fields
Bahar Moftakhar
Caitlin Dombart
H. J.
3200 R.
3200 Rel.


T2nd
3rd
3rd







2009
Amanda Shelby
Akilli Barnes
Akilli Barnes
Yasmin Moftakhar
3200 R.
300 H.
100 H.
800 R.
2nd
2nd
2nd
4th
5th
6th

2010

Akilli Barnes
Amanda Shelby
Ashley Jones
Kim Love
Yasmin Moftakhar
Akilli Barnes
Yasmin Moftakhar
Yasmin Moftakhar
300 H.
3200 R.
3200 Rel.



H. J.
800 Run
1st
2nd
2nd



3rd
4th
 –
5th
8th




2011 Hannah Womack H. J.  3rd  6th
2012 Amanda Shelby 3200 R. 1st 6th
2013 Sydney Hil
Kelly McManus
Kelly McManus
100 H.
1600 R.
3200 R.
3rd
3rd
4th


2014 Sydney Hill
Maya Andrews
Julia Huston
Sydney Hill
Sim. Henderson
Sydney Hill
Sim. Henderson
Kelly McManus
Kelly McManus
Laura Aull
Meridith Elstun
Kelly McManus
G.  Corona-Luna
100 H.
800 Rel.



300 H.
100 D.
1600 R.
3200 R.
3200 Rel.


1st
1st



2nd
4th
4th
4th
4th


3rd
6th



8th
7th





10th*
2015 Sidney Hill
Sidney Hill
Anna Szolwinski
Sydney Hill
Maya Andrews
Sim. Henderson
Anna Szolwinski
Danielle Turne
Anna Szolwinsk
Maya Andrews
Sim. Henderson
Anna Szolwinski
Logan Porter
Megh. Baumhardt
Sim. Henderson
Sim. Henderson
100 H.
300 H
800 Rel.



100 D.
400 Rel.



200 D.
Shot Put
P.V
100 D.
200 D.
1st
1st
1st



2nd
2nd



3rd
3rd
3rd
4th
4th
2nd
1st
2nd



4th




7th



2nd
6th
9th*



15th*
2016  Anna Szolwinski
Danielle Turner
Maya Andrews
Simone Henderson
Logan Porter
Meredith Elstun
Meredith Elstun
Anna Szolwinski
Brooke Medford
Anna Szolwinski
Danielle Turner
Simone Henderson
Han. Reisenberg
Lexi Iles
Meredith Elstun
Kyle Marshall
Anna Szolwinski
Meghan Baumhardt
800 Rel.



Shot Put
1600 R
3200 R
100 D
400 R



3200 R



200 D
P.V.
1st



2nd
2nd
2nd
3rd
3rd



3rd



4th
4th
2nd



7th


4th
4th







6th
7th



12th



15th


2017 Bekah Robertson
Hanna Riesenberg
Hanna Riesenberg
Sarah Jones
Sarah Nwabosi
Sarah Jones
Alina Miller
Julianauna Howard
300 H
1600 R
800 R
L.J.
800 Rel.


2nd
2nd
3rd
3rd
2nd


5th



*based on time in prelim.

 

Girls All-State Honors
Year
Name
Event
Finish
2005
Kaley Connelly
Kaley Connelly
1600 Run
 800 Run
4th
5th
2006
Amanda Burger
Devon Brandenstein
3200 Run
Pole Vault
4th
6th
2007
Amanda Burger
3200 Run
3rd
2015
Sydney Hill
Sydney Hill
100 Hurdles
300 Hurdles
2nd
6th
2016
Anna Szolwinski
Danielle Turner
Maya Andrews
Simone Henderson
800 relay


7th


2017
none
The top 8 finishers in each event at the state meet are designated as All State honorees.
  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS