Skip to content

Archives and Records

537 Reads

0 Comments

Girl’s Swim Team Season Summaries
Year GMC
Place
Cincy City
Rank
Sectional
Place
District
Place
State
Place
Coach
1997-98 3 9 3 11 23 Dennis Beck
1998-99 2 7 2 8 20 Dennis Beck
1999-00 2 7 2 7 22 Dennis Beck
2000-01 4 7 2 12 T48 Dennis Beck
2001-02 4 9 2 11 T41 Dennis Beck
2002-03 3 (note 1) 8 9 35 Dennis Beck
2003-04 5 9 18 Dennis Beck
2004-05 2 5 6 24 Dennis Beck
2005-06 2 3 7 T39 Dennis Beck
2006-07 2 3 14 Dennis Beck
2007-08 3 9 2 11 T56 Dennis Beck
2008-09 T4 (note 1) 4 12 T37 Dennis Beck
2009-10 4 T11 3 12 31 Dennis Beck
2010-11 4 4 20 Dennis Beck
2011-12  4  6  2  T7  T56  Dennis Beck
2012-13 3  7 3  8 52 Dennis Beck
2013-14 2  T9 2  8 T44 Dennis Beck
2014-15 2 T9 2 11 T41 Dennis Beck
2015-16 3 7 3 9 T22 Dennis Beck
2016-17 2 5 3 8 15 Dennis Beck
— = unranked or did not qualify
(note 1) = The Enquirer city polls were not conducted in these years.

 

Boy’s Swim Team Season Summaries
Year GMC Place Cincy City Rank Sectional Place District Place State Place Coach
1997-98 3 8 4 15 >50 Dennis Beck
1998-99 5 12 27 Dennis Beck
1999-00 5 12 Dennis Beck
2000-01 5 3 15 Dennis Beck
2001-02 3 8 3 10 T50 Dennis Beck
2002-03 3 (note 1) 3 7 49 Dennis Beck
2003-04 3 7 T21 57 Dennis Beck
2004-05 3 9 32 Dennis Beck
2005-06 7 9 40 Dennis Beck
2006-07 T2 5 12 T52 Dennis Beck
2007-08 3 10 3 9 T26 Dennis Beck
2008-09 5 (note 1) T3 6 12 Dennis Beck
2009-10 6 T5 15 47 Dennis Beck
2010-11 5 5 13 T34 Dennis Beck
 2011-12  5  7  6  14  T34  Dennis Beck
2012-13 4 2  8 T26 Dennis Beck
2013-14 5 11 5 16 Dennis Beck
2014-15 2 T8 2 11 T48 Dennis Beck
2015-16 3 7 3 9 T22 Dennis Beck
2016-17 4 10 4 15 47 Dennis Beck
–= unranked or did not qualify
(note 1) = The Enquirer city polls were not conducted in these years.

 

Lakota West Girls Records (as of end of 2016-17 season)
Event Date Name(s) Time/Score
200 Medley Relay 2/15/14 Nevie Rice, Casey Frazier, Tiffany Howard, Erica Morris 1:49.32*
200 Free 2/20/16 Nevie Rice 1:50.76*
200 IM 2/15/14 Casey Frazier 2:04.54*
50 Free 2/19/00 Katie Severson 24.38*
Diving (6) 1/30/15 Mikayla Brown 263.05
Diving (11) 2/16/13 Darla House 394.80
100 Fly 2/20/16 Erica Morris 57.41*
100 Free 2/20/16 Nevie Rice 51.59*
500 Free 2/18/17 Grace Luebbe 4:54.55*
200 Free Relay 2/20/16 Erica Morris,Briget Cramer, Mckenzie Rice, Nevie Rice 1:38.24*
100 Back 2/21/98 Kelley O’Hara 58.86
100 Breast 2/15/14 Casey Frazier 1:04.73*
400 Free Relay 2/25/17 Erica Morris, Molly Fisher, Grace Luebbe, McKenzie Rice 3:32.59*

*Also a Lakota District Record (East, West, & Old Lakota), records kept since 1981-82

Lakota West Boys Records (as of end of 2016-17 season)
Event Date Name(s) Time/Score
200 Medley Relay 2/20/15 Sean McCracken, Jackson Tinsley, Ben Pawlukiewicz, Robert Skoog 1:38.60
200 Free 2/23/13 Bryan McNamara 1:41.92*
200 IM 2/28/09 Stephen Koch 1.54.24
50 Free 2/25/15 Ben Pawlukiewicz 21.66
Diving (6) 1/10/09 Zach Cieslak 238.55
Diving (11) 1/17/16 Taylor Mason 332.35
100 Fly 2/28/09 Michael Hart 50.16*
100 Free 2/14/03 Kyle Supe 46.97
500 Free 2/15/13 Bryan McNamara 4:33.40
200 Free Relay 2/20/15 Sean McCracken, Jackson Tinsley, Robert Skogg, Ben Pawlukiewicz 1:28.13*
100 Back 2/18/17 Michael Lorenz 52.39
100 Breast 2/24/17 Griffin Manning 57.82
400 Free Relay 2/27/09 Michael Hart, Brendan McNamara, Alex Hart, Stephen Koch 3:15.51

*Also a Lakota District Record (East, West, & Old Lakota), records kept since 1981-82

Lakota West Boy’s Swim Team – GMC Champions
Year Name Event
1998 Seth Sanborn, Michael Hewitt, Kyle O’Hara and Greg Lange 200 MR
Michael Hewitt 200 IM
2002 Kyle Supe 500 Free
2003 Nick Keene 200 Free
Kyle Supe 50 Free
Kyle Supe 100 Free
2008 Michael Hart 100 Fly
Stephen Koch 500 Free
2009 Michael Hart – Athlete of the Year 100 Fly
Michael Hart 200 Free
Stephen Koch 500 Free
Stephen Koch 200 IM
 2010 Bryan McNamara – Athlete of the Year 200 Free
Bryan McNamara 500 Free
2011 Dennie Patton 50 Free
2012 Bryan McNamara 500 Free
2013 Bryan McNamara 500 Free

 

Lakota West Girl’s Swim Team – GMC Champions & Coach of Year
Year Name Event
1998 Katie Severson 50 Free
Kelly O’Hara 100 Back
1999 Kelly O’Hara 200 Free
Jenny Hurst Diving (GMC Record)
Dennis Beck Coach of the Year
2000 Katie Severson 100 Free
Ashley Miller 100 Back
Dennis Beck Coach of the Year
2001 Ashley Miller 100 Back
2003 Katie Busse 50 Free
Elisabeth Starr 100 Fly
2004 Elisabeth Starr 200 Individual Medley
2005 Elisabeth Starr 100 Fly
Katy Hare 50 Free
2006 Katy Hare, Alex Hauck, Chelsea Grabarz, Caroline Reed 200 Free Relay
Dennis Beck Coach of the Year
2007 Mallory Brim Diving
 2010 Maegen Krugler 100 Free
Dennis Beck Coach of the Year
2013 Casey Frazier 100 Breast
Tiffany Howard, Savanah Rice, Casey Frazier, Joanna Sauter 200 Free Relay
Dennis Beck Coach of the Year
2014 Nevie Rice 200 Free
Casey Frazier 100 Breast

 

Lakota West Boy’s Swim Team –District Qualifiers
Year Name Event
1998 Michael Hewitt 200 IM, 100 Breast, 200 MR
Kyle O’Hara 100 Fly, 200 IM, 200 MR
Greg Lange 100 FS, 200 FS, 200 MR
Seth Sanborn 100 Back, 200 MR
1999 Seth Sanborn 200 IM, 100 Breast, 200 MR, 100 Back, 200 MR
Kyle O’Hara 100 Fly, 200 IM, 200 MR
Greg Lange 100 FS, 200 FS, 200 MR
2000 Kevin O’ Hara 200 IM, 500 FS, 200 MR, 200 FR
Jon Wetterich 100 Fly, 100 Back, 200 MR, 200 FR
Kyle Supe 100 FS, 200 MR, 200 FR
Nick Keene 200 MR, 200 FR
2001 Kevin O’ Hara 500 FS, 200 MR, 400 FR
Jon Wetterich 100 Back, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Kyle Supe 100 FS, 200 MR, 400 FR
Nick Keene 100 Fly, 200 FS, 200 MR, 400 FR
Ryan Diehl Divng
2002 Kyle Supe 50 FS, 100 FS
Nick Keene 100 FS, 200 FS
Jon Wetterich 200 FS
John Anderson 50 FS
Kyle Cuthbert 200 FR
Alex Hewitt 200 FR
Ryan Hoopes 200 FR
Shaun Welling 200 FR
2003 Kyle Supe 50 FS, 100 FS, 200 MR, 400 FR
Nick Keene 100 FS, 200 FS, 200 MR, 400 FR
Alex Hewitt 100 Fly, 200 FS, 200 MR
Dustin Anderson 100 Back, 200 MR, 400 FR
Kyle Cuthbert 100 Back, 200 MR, 400 FR
Andy Anderson 100 Back
2004 Kyle Cuthbert 50 FS, 100 FS, 200 MR, 400 FR
Dustin Anderson 100 Back, 200 MR, 400 FR
Alex Hewitt 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Andrew Cottrell 50 FS, 200 FR, 400 FR
Stephen Kanzelmar 100 Breast, 200 MR
Andrew Proctor 500 FS, 200 FR
Chewy Voge 500 FS, 200 FR
Tony Hart 200 FR
Michael Keene 1M Dive
2005 Alex Hewitt 100 Fly, 500 Freestyle, 200 MR, 400 FR
Andrew Proctor: 500 Freestlye, 200 FR
Dustin Anderson 200 MR, 400 FR
Stephen Kanzlemar 200 MR
Will Angel 200 FR
Gabe Patten 200 FR
Tony Hart 200 FR, 400 FR
Chewy Vogele 100 Fly, 200 MR, 400 FR
2006 Chewy Vogele 100 Fly
2007 Michael Hart 100 Fly, 200 Free, 400 FR, 200 MR
Chewy Vogele 100 Free, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
Stephen Koch 500 Free, 200 IM, 400 FR, 200 MR
Brendan McNamara 200 Free, 500 Free
Andrew Proctor 200 FR, 200 MR
Zachary Cieslak 1M Dive
2008 Michael Hart 100 Fly, 100 Free, 400 FR, 200 MR
Stephen Koch 200 IM*, 500 Free, 400 FR, 200 MR
Brendan McNamara 400 FR, 500 Free, 200 Free
Dennie Patton 400 FR, 200 MR, 500 Free
Alex Hart 200 MR
Zachary Cieslak 1M Dive
2009 Michael Hart 100 Fly* , 200 Free, 400 FR, 200 MR
Stephen Koch 200 IM, 500 Free, 400 FR, 200 MR
Brendon McNamara 500 Free, 200 Free, 400 FR, 200 MR
Alex Hart 200 IM, 100 Breast, 400 FR, 200 MR
Zachary Cieslak 1 M Dive
2010 Bryan McNamara 200 FS, 500 FS, 400 FR, 200 FR
Dennie Patton 50 FS, 100 FS, 400 FR, 200 FR
Alex Hart 100 Breast, 200 IM, 400 FR, 200 FR
John Raker 100 Fly, 400 FR, 200 FR
2011 Dennie Patton 100 Free*, 50 Free, 400 FR, 200 MR
Bryan McNamara 200 Free*, 500 Free, 400 FR, 200 MR
John Raker 100 Fly, 100 IM, 400 FR, 200 MR
Scott Kieback 400 FR, 200 FR
Connor Fitzpatrick 200 MR, 200 FR
Daniel Lindberg 100 Fly
T.J. O’Neil 200 FR
Zack Hancock 200 FR
2012 Bryan McNamara 500 Free, 200 Free, 400 FR, 200 MR
John Raker 100 Breast, 200 IM, 400 FR, 200 MR
T.J. O’Neil 400 FR, 200 MR
Scott Kieback 400 FR, 200 MR, 200 FR
Robert Skoog 200 FR
Jackson Tinsley 200 FR
Zach Hancock 200 FR
Daniel Lindberg 100 Fly
2013 Bryan McNamara 200 Free, 500 Free, 400 FR, 200 MR
John Raker 100 Breast, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
T.J. O’Neil 50 Free, 100 Free, 400 FR, 200 MR
Scott Kieback 400 FR, 200 MR, 200 FR
Sean McCraken 100 Back, 200 FR
Robert Skoog 50 Free, 200 FR
Jackson Tinsley 100 Breast, 200 FR
2014 Ben Pawlukiewicz 100 breast, 100 fly, 200 FR, 200 MR
Jackson Tinsley 100 breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
Robert Skoog 50 free, 200 FR, 200 MR
Sean McCracken 200 free, 100 back, 200 FR, 200 MR
Taylor Mason 1m Dive
Duncan Lamar 100 Breast
2015 Ben Pawlukiewicz 50free, 100 breast, 200 FR, 200 MR
Jackson Tinsley 100 breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
Robert Skoog 50 free, 200 FR, 200 MR
Sean McCraken 200 free, 200 breast, 200 FR, 200 MR
Taylor Mason 1m Dive
Luke Mueller 100 back, 400 FR
Mathew Burroughs 400 FR
Kaleb Sackenheim 400 FR
Calvin Profit 400 FR
2016 Taylor Mason 1mDive
Jackson Ford 200 back, 200 ind. med., 200 MR, 400 FR
Griffin Manning 100 breast, 200 ind. med., 200 MR, 400 FR
Jack Peterson 200 MR
Kaleb Sackenheim 200 MR, 200 FR
Mathew Burroughs 100 free, 200 MR, 400 FR
Mathew Saurine 200 FR
Luke Mueller 100 back, 200 FR, 400 FR
2017 Michael Lorenz 100 back, 200 FR, 400 FR
Griffin Manning 200 ind. med., 200 FR, 100 breast, 400 FR
Matthew Saurine 50 free, 100 free, 200 FR, 400 FR
Zach Saurine  200 MR
Kaleb Sackenheim 200 MR
Justin Hailey 200 MR
Jackson Ford 200 ind. med., 100 free
Cole Davis 200 MR
* = sectional champion

 

Lakota West Girl’s Swim Team – District Qualifiers
Year Name Event
1998 Katie Severson 50 FS, 100 FS*, 200 FS, 400 FR
Kelley O’Hara 100 FS, 200 FS, 100 Back, 200 MR, 400 FR
Sara Mulshine 200 MR, 400 FR
Audrey Morrison 200 MR, 400 FR
1999 Kelley O’Hara 200 FS*100 Back*, 200 FR, 400 FR
Katie Severson 50 FS, 100 FS*, 200 FR, 400 FR
Ashley Miller 100 Back
Jenny Hurst 1 M Diving*
Aurdrey Morrison 200 MR, 400 FR
Sara Mulshine 200 MR, 400 FR
2000 Katie Severson 50 FS, 100 FS, 200 MR, 200 FR
Sara Mulshine 50 FS, 200 FR, 400 FR
Ashley Miller 100 Back, 200 MR, 400 FR
Katie Busse 100 Fly, 200 FR, 400 FR
Kris Busse 100 Breast, 200 FR, 200 MR
Randy Weber 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Louise Hewitt 200 FS, 500 FS
Krista Fehring 100 Breast
Alicia Monti 100 Breast
2001 Katie Busse 100 Back, 100 Fly, 200 FR, 400 FR
Randi Webber 100 Fly, 100 FS, 200 MR, 400 FR
Ashley Miller 100 Back, 200 MR, 400 FR
Sara Mulshine 100 FS, 200 FR, 400 FR
Kris Busse 50 FS, 100 Breast, 200 FR, 200 MR
Alicia Monti 100 Breast
Kristen Severson 200 FR
Lindsay Baumgartner 200 FR
2002 Randi Webber 100 Fly, 200 FS, 200 MR, 400 FR
Elisabeth Starr 200 IM, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Kris Busse 100 Breast, 200 MR, 400 FR
Lindsay Baumgartner 100 FS, 200 FR, 400 FR
Jessica Burke 200 IM, 100 Breast, 200 FR
Katie Busse 100 Back, 200 MR
Alicia Monti 100 Breast
Julia East 200 FR
Elizabeth Knowles 200 FR
2003 Elisabeth Starr 100 Fly, 200 IM, 400 FR, 200 MR
Katie Busse 100 Back, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
Caroline Reed 100 Back, 100 Fly, 200 FR, 400 FR
Jessica Burke 100 Breast, 200 IM, 200 MR
Chelsea Grabarz 200 IM, 200 MR, 400 FR
Amanda Bailey 100 FS, 200 FR
Jackie Crotez 1M Dive
Heather Rosen 100 Breast
Lindsay Baumgartner 200 FR
Laura Moser 200 FR
2004 Elisabeth Starr 100 Fly, 200 IM, 200 FR, 200 MR
Chelsea Grabarz 100 Breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
Caroline Reed 100 Fly, 100 Back, 200 MR, 200 FR
Amanda Bailey 200 MR, 200 FR
Jackie Cortez 1M Dive
Leslie Bowersox 200 IM
2005 Elisabeth Starr 200 MR, 100 Fly, 200 FR, 200 IM
Chelsea Grabarz 100 Breast, 200 MR, 200 FR, 50 Free
Kathryn Raker 200 MR, 100 Fly, 100 Back
Whitney Grabarz 200 MR
Katy Hare 50 Free, 200 FR, 100 Free
Alex Hauck 200 FR, 50 Free
Caroline Reed 100 Back, 50 Free, 200 MR
Jackie Cortez 1M Dive
Leslie Bowersox 100 Breast, 200 IM
2006 Katy Hare 50 Free, 200 FR, 400 FR, 100 Free
Alex Hauck 200 FR, 200 MR
Chelsea Grabarz 200 FR, 200 MR, 200 IM, 100 Breast
Caroline Reed 200 FR, 400 FR, 100 Back, 100 Free
Kathryn Raker 100 Fly, 200 MR, 400 FR, 100 Back
Ashley Heinsen 200 MR, 400 FR, 100 Fly, 100 Back
Paige Austin 100 Fly, 200 IM
Leslie Bowersox 200 IM
2007 Kathryn Raker 100 Back, 100 Fly, 400 FR, 200 IR
Alex Hauck 50 Free, 100 Free, 200 FR, 400 FR
Katy Hare 50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 IR
Ashley Heinsen 100 Back, 100 Fly, 200 FR, 200 IR
Meagan Krugler 100 Free, 200 FR, 400 FR
Mallory Brim 1M Dive
Paige Austin 400 FR
Kate Burrow 200 IR
2008 Ashley Heinsen 200 MR, 200 FR, 100 Fly, 100 Back
Meagan Krugler 200 MR, 200 FR, 50 Free, 100 Breast
Kathryn Raker 200 MR, 100 Back, 100 Fly, 400 FR
Katy Hare 200 MR, 400 FR, 50 Free, 100 Free
Taylor Dean 1M Dive
Paige Austin 400 FR, 200 FR, 200 IM, 100 Fly
Mallory Brim 1M Dive
Ellen Barhorst 200 FR, 100 Back, 50 Free
Hannah Anderson 200 Free
2009 Mallory Brim 1 M Diving*
Maegen Krugler 100 Free, 200 Free, 200 MR, 400 FR
Ellen Barhorst 50 Free, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Paige Austin 200 IM, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
Ashley Heinsen 100 Back, 200 MR, 400 FR
Rachel Steiner 1 M Diving
Caitlin McCarty 200 FR
Mandy Bowersox 200 FR
Rachel Green 200 FR
Josephine Doughmann 200 FR
2010 Maegen Krugler 200 FS, 100 FS, 400 FR, 200 FR
Haley Palmore 200 FS, 500 FS, 400 FR, 200 FR
Rachel Green 100 Back, 200 IM, 400 FR, 200 FR
Mandy Bowersox 50 FS, 400 FR, 200 FR
Brooke Rowley 100 Fly, 500 FS
Mallory Brim 1 M Diving
2011 Casey Frazier 200 IM, 100 Breast, 200 FR, 200 MR
Josephine Doughman 50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 MR
Brooke Rowley 100 Fly, 500 Free, 200 MR
Tiffany Howard 200 IM, 200 FR, 200 MR
Joanna Sauter 200 FR, 400 FR
Darla House 1 M Diving
Mandy Bowersox 400 FR
Savannah Rice 400 FR
Sara Koch 400 FR
2012 Casey Frazier 100 Breast, 200 IM, 200 MR
Joanna Sauter 50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 MR
Savannah Rice 100 Breast, 100 Free, 200 FR, 400 FR
Booke Rowley 100 Fly, 200 FR, 400 FR, 200 MR
Tiffany Howard 200 FR, 200 MR, 100 Back
Darla House 1 M Diving
Mikayla Brow 1 M Diving
Regan Hagemeier 400 FR
Donna Green 400 FR
2013 Casey Frazier 100 Breast, 200 IM, 200 MR, 200 FR
Nevie Rice 100 Free, 200 MR, 200 FR
Savannah Rice 100 Breast, 400 FR
Joanna Sauter 50 Free, 200 MR, 200 FR
Tiffany Howard 200 Free, 200 MR, 200 FR
Darla House 1mDive
Taylor Allison 400 FR
Taylor Muia 400 FR
Erika Lindner 400 FR
2014 Casey Frazier 100 Breast*, 200 IM, 200 MR, 200 FR
Nevie Rice 100 Free, 200 MR, 200 FR
Erica Morris 100 fly, 200 FR, 200 MR
Tiffany Howard 100 fly, 200 FR, 200 MR
Erica Howard 100 Fly
Taylor Muia 400 FR
Shannon Pohlman 400 FR
Heyle Kruger 400 FR
Kayla Thompson 400 FR
2015 Nevie Rice 100 free, 200 free, 200 MR, 200 FR
Erica Morris 100 fly, 50 free, 200 MR, 200 FR
Makenzie Rice 500 free, 200 free, 200 MR, 200 FR
Shannon Pohlman 50 free, 200 MR, 200 FR
Mikayla Brown 1 M diving
Kaci Martire 1 M diving
Heyle Krugler 500 free, 200 IM
2016 Nevie Rice 100 free, 200 free, 200 FR, 400 FR
Erica Morris 100 fly, 200 free, 200 FR, 400 FR
McKenzie Rice 500 free, 200 free, 200 FR, 400 FR
Heyle Krugler 100 breast, 500 free, 200 MR, 400 FR
Bridget Cramer 50 free, 100 free, 200 FR, 200 MR
Ericka Lindner 100 fly, 200 ind. med., 200 MR
Grace Luebbe 500 free, 200 MR
Kelsey Rebman 1M diving
2017 Caroline Rice 200 MR, 200 ind. med., 100 breast
Erica Morris 200 MR, 200 free, 100 fly, 400 FR
McKenzie Rice 200 free, 500 free, 200 FR, 400 FR
Jasmine Ifeakanwa 1 M diving
Bridget Cramer 100 fly, 50 free, 200 MR, 200 FR
Kelsey Rebman 1 M diving
Grace Luebbe 200 free, 500 free, 200 FR, 400 FR
Molly Fisher 100 free, 200 FR, 400 FR
Grace Glosson 200 MR, 100 fly, 100 back
* = sectional champion

 

Lakota West Boy’s Swim Team – State Qualifiers (place in State meet)
Year Name Event
1998 Michael Hewitt 200 IM (20th), 200 MR (20th)
Kyle O’Hara 200 MR (20th)
Greg Lange 200 MR (20th)
Seth Sanborn 200 MR (20th)
2002 Kyle Supe 100 Free (22nd), 400 FR (15th), 200 MR (21st)
Nick Keene 400 FR (15th), 200 MR (21st)
John Anderson 400 FR (15th), 200 MR (21st)
Jon Wetterich 400 FR (15th), 200 MR (21st)
2003 Kyle Supe 50 Free (12th), 100 Free (15th) 400 FR, (21st)
Nick Keene 100 Free (21st), 200 FS (DQ), 400 FR (21st)
Dustin Anderson 400 FR (21st)
Kyle Cuthbert 400 FR (21st)
2004 Kyle Cuthbert 50 FS (16th)
2007 Chewy Vogele 100 Fly (20th), 400 FR (24th)
Michael Hart 100 Fly (24th), 400 FR (24th)
Andrew Proctor 400 FR (24th)
Stephen Koch 400 FR (24th)
2008 Michael Hart 100 Fly (7th), 400 FR (23rd)
Stephen Koch 200 IM (11th), 500 Free (16th), 400 FR (23rd)
Brendon McNamara 500 Free (19th), 400 FR (23rd)
Dennie Patton 400 FR (23rd)
2009 Michael Hart 100 Fly (5th), 200 Free (7th), 400 FR (8th), 200 MR (15th)
Stephen Koch 200 IM (8th), 500 Free (8th), 400 FR (8th), 200 MR (15th)
Brendon McNamara 400 FR (8th), 500 Free (13th), 200 MR (15th)
Alex Hart 400FR (8th), 200 MR (15th)
2010 Bryan McNamara 200 Free (14th), 500 Free (14th)
 2011 Dennie Patton 50 Free (21st), 100 Free (23rd)
Bryan McNamara 200 Free (18th), 500 Free (8th)
2012 Bryan McNamara 200 Free (14th), 500 Free (9th)
2013 Bryan McNamara 200 Free (6th), 500 Free (6th), 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
John Raker 100 Fly (18th), 100 Breast (19th), 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
T.J. O’Neil 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
Scott Kieback 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
2015 Ben Pawlukiewicz 50 free (16th)
2017 Griffin Manning 100 Breast (13th)
Michael Lorenz 100 Back (19th)

 

** = District Champion

Lakota West Girl’s Swim Team – State Qualifiers (place in State Meet) 
Year Name Event
1998 Katie Severson 50 FS (18th), 100 FS (13th), 400 FR (20th)
Kelley O’Hara 100 FS (6th – State Finalist), 100 Back (11th), 400 FR (20th)
Sara Mulshine 400 FR (20th)
Audrey Morrison 400 FR (20th)
1999 Kelley O’Hara 200 FS (4th – State Finalist), 100 FS (13th), 200 FR (16th), 400 FR (20th)
Katie Severson 50 FS (14th), 200 FR (16th), 400 FR (20th)
Jenny Hurst 1 M Dive (8th – State Finalist)
Ashley Miller 100 Back (23rd)
Sara Mulshine 200 FR (16th), 400 FR (20th)
Audrey Morrison 200 FR (16th), 400 FR (20th)
2000 Katie Severson 50 FS (8th – State Finalist), 100 FS (5th – State Finalist), 200 MR (20th), 200 FR (17th)
Randi Webber 100 Fly (22nd), 200 MR (20th)
Kris Busse 200 MR (20th), 200 FR (17th)
Ashley Miller 200 MR (20th)
Katie Busse 200 FR (17th)
Sara Mulshine 200 FR (17th)
2001 Randi Webber 100 Fly (18th), 200 MR (17th), 400 FR (23rd)
Katie Busse 100 Back (23rd), 100 Fly (24th), 200 MR (17th)
Ashley Miller 200 MR (17th), 400 FR (23rd)
Kris Busse 200 MR (17th), 400 FR (23rd)
Sara Mulshine 400 FR (23rd)
2002 Randi Webber 100 Fly (14th), 200 FR (19th)
Kris Busse 200 FR (19th)
Katie Busse 200 FR (19th)
Julia East 200 FR (19th)
2003 Katie Busse 100 Back (14th), 100 Fly (15th), 200 MR (16th), 400 FR (23rd)
Elisabeth Starr 100 Fly (14th), 200 IM (21st), 200 MR (16th), 400 FR (23rd)
Chelsea Grabarz 200 MR (16th), 400 FR (23rd)
Jessica Burke 200 MR (16th)
Caroline Reed 400 FR (23rd)
2005 Kathryn Raker 200 MR, 100 FLY
Chelsea Grabarz 200 MR, 200 FR
Elisabeth Starr 200 MR, 200 IM, 100 FLY, 200 FR
Caroline Reed 200 MR, 200 FR
Alex Hauck 200 FR
Katy Hare 200 FR
2006 Katy Hare 50 FS (14th), 200 FR (15th)
Chelsea Grabarz 200 FR (15th), 200 MR (17th), 200 IM (21st)
Alex Hauck 200 FR (15th), 200 MR (17th)
Caroline Reed 200 FR (15th)
Kathryn Raker 200 MR (17th), 100 Fly (24th)
Ashley Heinsen 200 MR (17th)
2008 Mallory Brim 1 M Dive (20th)
Ashley Heinsen 200 MR (23rd)
Meagan Krugler 200 MR (23rd)
Kathryn Raker 200 MR (23rd)
Katy Hare 200 MR (23rd), 50 Free (24th)
2009 Maegen Krugler 100 Free (11th), 200 Free (12th), 400 FR (19th)
Mallory Brim 1 M Diving (18th)
Ellen Barhorst 400 FR (19th)
Paige Austin 400 FR (19th)
Ashley Heinsen 400 FR (19th)
2010 Maegen Krugler 100 Free (8th), 200 Free (13th)
Mallory Brim 1M Dive (15th)
2012 Casey Frazier 200 FR (17th), 100 IM (20)
Joanna Sauter 200 FR (17th)
Savannah Rice 200 FR (17th)
Tiffany Howard 200 FR (17th)
2013 Casey Frazier 200 IM (15th), 100 Breast (16th), 200 FR (19th), 200 MR (23rd)
Nevie Rice 200 FR (19th), 200 MR (23rd)
Joanna Sauter 200 FR (19th), 200 MR (23rd)
Tiffany Howard 200 FR (19th), 200 MR (23rd)
2014 Casey Frazier 100 Breast (13th)**, 200 IM (16th), 200 FR (20th), 200 MR (22nd)
Nevie Rice 100 FR (22nd), 200 FR(24th), 200 FR (20th), 200 MR (22th)
Erica Morris 100 Fly (23rd) 200 FR (20th), 200 MR (22nd)
Tiffany Howard 200 FR (20th), 200 MR (22nd)
2015 Nevie Rice 100 free (13th), 200 free (14th)
2016 Nevie Rice 400 FR (10th), 200 free (11th), 200 FR (17th), 100 Free (DQ)
Erica Morris 400 FR (10th), 200 FR (17th), 200 free (24th), 100 fly (24th)
McKenzie Rice 400 FR (10th), 200 FR (17th), 500 Free (19th)
Grace Luebbe 400 FR (10th)
Bridget Cramer 200 FR (17th)
2017 Grace Luebbe 500 Free (6th), 200 Free (7th), 400 FR (10th)
McKenzie Rice 500 Free (11th), 200 Free (12th), 400 FR (10th)
Erica Morris  400 FR (10th)
Molly Fisher  400 FR (10th)
  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Article: Lakota West Student-Athletes Named Cincinnati Enquirer Winter All-Stars westfirebirds.com/2017/03/23/… pic.twitter.com/zlolSXXxQZ

    About 8 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS