Skip to content

Lakota West Track & Field: Boy and Girls Teams Finish Second at Inaugural Lakota West Army Reserve Invitational

383 Reads

0 Comments

West Invitational

Kennedy Gray getting over the bar en route to a 2nd place finish in the high jump.Photo by Lou Spinazzola

The weather conditions were less than ideal, but the Lakota West Track & Field team hosted the first home track meet in 12 years on Friday night.  The pole vault events were cancelled due the misty rain, wind and cold weather, but all other events proceeded in what hopes to be an annual Lakota West event.

Both the men’s and women’s team team finished in second place between the four competing teams.  The boys lost to Sycamore by a mere 6.5 points while the girls lost to Centerville by 17 points.

Senior Logan Currington led the way for the Firebirds winning the 400 meter run, the high jump and as a member of the winning 4X400 meter relay team.

Link to Full Results

Boys Team Results (Top 3 individual finishers and winning relays)

Place Team Points
1. Sycamore 180.5
2. Lak. West 173.5
3. LaSalle 133
4. Centerville 117

110 Hurdles-
1st Brandon Gillis 15.89

400 Relay (Ironman)-Relay team made up of throwers (shotput and discus)
1st Lakota West, David Walcott, Omar Shalash, Tyler Bentley, Steven Faucheux,  54.48

400 Dash-
1st Logan Currington 51.47
2nd Juan Jarrett 53.56
3rd Dylan Jones 53.37

300 Hurdles-
3rd Brandon Gillis 42.78

800 Run-
3rd Garrett Shelby 2:07.98

1600 Relay-
1st Lakota West, Logan Currington, Dylan Jones, Jaun Jarrett, Kevin Riesenberg, 3:34.20

High Jump-
1st Logan Currington 5-10.00ft
2nd Kennedy Gray 5-08.00 ft
3rd Dylan Jones 5-08.00

Long Jump-
2nd Cedric Thomas 19-11.00ft

Discus-
David Walcott 114-05.00ft

Girls Team Results (Top 3 individual finishers and winning relays)

Place Team Points
1. Centerville 187
2. Lak. West 170
3. Sycamore 140.5
4. McAuley 101.5

100 Hurdles-
2nd Bekah Roberston 17.22

800 Relay-
1st Lakota West, Sarah Nwobosi, Juliana Howard, Alina Miller, Sarah Jones1:52.19

400 Relay-
1st Lakota West, Brooke Melford, Juliana Howard, Alina Miller, Sarah Jones 53.16

400 Dash-
2nd Brooke Huston 1:03.84

40 Dash-
2nd Teagan Foreman 5.79

300 Hurdles-
2nd Emma Haynes 50.06
3rd Bekah Roberston 50.26

200 Dash-
1st Sarah Nwaobasi 27.85
3rd Anna Szczepaniak 28.33

High Jump-
2nd Bekah Roberston 4-10.00 ft

Long Jump-
1st Sarah Jones 15-01.00 ft

 

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Article: Lakota West Firebirds 2017 Girls Tennis Summer Camp westfirebirds.com/2017/06/23/… pic.twitter.com/Oz2I1hPmDP

    About 3 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS